کاربر عزیز،
به وبسایت دیــــبا خوش آمدید

نخستین نتایج اجرای «ترابردپذیری موبایل»/۲۵۰۰ مشترک مهاجرت کردند


به گزارش سایت تفریحی دیـــبا : 


با گذشت ۹ روز از اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل که امکان مهاجرت مشترکان را به اپراتوری دیگر بدون تغییر شماره فراهم می‌کند، معاون رگولاتوری، نتایج اجرای این طرح را تشریح کرد.
 
اجرای طرح ترابردپذیری شماره های موبایل (نامبر پرتابیلیتی) اوایل هفته گذشته (۲۱ تیرماه جاری) کلید خورد و براساس آن به مشترکان تلفن همراه در کشور، اجازه داده شد تا در صورت تمایل، با حفظ شماره های فعلی و بدون تغییر آن، اپراتور خود را تعویض کنند تا بتوانند کیفیت و سرویس اپراتورهای دیگر را نیز آزمایش کرده و اپراتور خود را انتخاب کنند.
 
این تکنولوژی که براساس استاندارد جهانی با نام «Mobile Number Portability» شناخته می شود قدمتی بیش از ۱۵ سال دارد و هم اکنون در بیش از ۷۰ کشور دنیا انجام می‌شود و بیش از ۳۲۰ اپراتور دنیا به اجرای آن روی آورده اند.
 
صادق عباسی شاهکوه، معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با مهر، درباره نتایج اجرای این طرح که حدود ۱۰ روز از آن می گذرد و مشکلاتی که تاکنون بر سر راه متقاضیان ترابردپذیری قرار داشته است، توضیح داد.
 
تقاضای ۲۵۰۰ نفر برای تعویض اپراتور موبایلشان
 
وی با بیان اینکه هم اکنون ترابردپذیری از سوی اپراتورهای موبایل در حال اجرا است و متقاضیان در این زمینه باید از طریق سایت اپراتورها و یا مراجعه به دفاتر امور مشترکان اقدام کنند، اظهار داشت: تا روز ۵ شنبه هفته گذشته که حدود ۴ روز از اجرای طرح گذشته بود، در مجموع بالغ بر ۲۵۰۰ تقاضای تعویض اپراتور موبایل به ثبت رسید.
 
وی با اشاره به اینکه تقاضای درخواست انجام طرح ترابردپذیری باید در روزهای کاری انجام شود، اضافه کرد: این فرآیند از زمان ثبت تقاضای مشترک، ظرف ۳ تا ۵ روز کاری انجام می شود و تا پایان روز ۵ شنبه ۲۴ تیرماه، ۲۰۰ مشترک موفق به مهاجرت به اپراتورهای دیگر شدند.
 
عباسی شاهکوه با بیان اینکه فرآیند مالی و حقوقی انتقال سیم کارت باید انجام شود، گفت: مشترکان سیم کارتهای دائمی برای مهاجرت به اپراتور دیگر، باید ابتدا بدهی کارکرد خود را پرداخت کنند و پس از آن اپراتور فرآیند انتقال را انجام خواهد داد.
 
مشکلاتی که سر راه ترابردپذیری بود
 
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید براینکه طرح ترابردپذیری هم اکنون به صورت آزمایشی در جریان است و روزانه تنها برای ۵۰۰ نفر قابل انجام است، ادامه داد: با رفع مشکلات احتمالی، از این پس امکان فعالسازی این طرح، برای ۷۵۰ متقاضی در طول روز فراهم است.
 
وی با اشاره به مشکلاتی که در ابتدای اجرای این طرح، برخی متقاضیان با آن روبه رو شدند، تاکید کرد: ما به صورت مرتب در حال بررسی انجام فرآیندهای مرتبط هستیم و در صورتی که اشکالی وجود داشته باشد، آن را رفع خواهیم کرد تا در نهایت، طرح را برای اجرای فاز تجاری آماده کنیم.
 
عباسی شاهکوه یکی از مشکلاتی که متقاضیان ترابردپذیری با آن مواجه شدند را مربوط به طی زمان درخواست اولیه عنوان کرد و گفت: در دستورالعمل طرح ترابردپذیری زمان ۴۸ ساعته برای مرحله تایید اولیه درنظرگرفته شد تا چنانچه مشکلات حقوقی و مالی برای انجام طرح، وجود دارد توسط مشترک، طی شود اما شاهد آن بودیم که در برخی مواقع، اپراتورها بدون توجه به این زمان و برای مثال با گذشت ۲ ساعت، درخواست مشترک را رد کرده بودند که به تدریج این مشکل رفع شد.
 
وی ادامه داد: پس از اعلام بدهی به مشترک متقاضی ترابردپذیری، مشترک ۴۸ ساعت زمان خواهد داشت تا بدهی خود تسویه کند و پس از آن فرآیند تعویض سیم کارت انجام شود. در همین حال برخی مشکلات نیز مربوط به تایید هویت دارنده سیم کارت بود که در برخی مواقع به دلیل اطلاعاتی که از مشترک به اشتباه وارد شده بود، تطابق با مدارک شناسایی فرد صورت نگرفت و این موضوع باعث اتلاف وقت و رد درخواست متقاضی شد.
 
عباسی شاهکوه با بیان اینکه این مدل اشکالات اگرچه قابل توجه بود اما به سرعت رفع شد، اضافه کرد: در این فرآیند یکی دیگر از اشکالات جدی که دیده شد و هم اکنون برای آن راه حلی پیدا کردیم مربوط به تاخیر در زمان قطع سیم کارت تا زمان اتصال مجدد آن در شبکه اپراتور دیگر بود.
 
وی توضیح داد: در فرآیند ترابرد، نهایتا باید سیم کارت اپراتور جدید به مشترک تحویل داده شود و بعد از آنکه سیم کارت قبلی مشترک، غیرفعال شد این سیم کارت جدید فعال شود. در اجرای ترابردپذیری شاهد آن بودیم که برخی مواقع این فرآیند اگرچه از نظر سیستم، کامل شده است هنوز سیم کارت به دست کاربر نرسیده اما ارتباط وی قطع شده است. این وقفه مشکلاتی را در برقراری ارتباط کاربر ایجاد کرد.
 
معاون رگولاتوری با تاکید براینکه این مشکل، جدی بود و در این فرآیند چندین بار با آن مواجه شدیم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل از اپراتورها خواستیم که تدبیر ویژه ای برای آن بیاندیشند تا مشترکان تا زمان اتصال سیم کارت جدید، با قطع ارتباط مواجه نشوند.
 
وی با توضیح اینکه در فرآیند تحویل سیم کارت خام به مشترک، دو مدل فرآیند طی می شود، اضافه کرد: مشترک می تواند به دفاتر امور مشترکان مراجعه کند و بعد از ثبت درخواست خود و طی کردن مراحل احراز هویت، سیم کارت جدید را فعال کند که در این وضعیت، مشکلی به وجود نمی آید. بلکه مشکل زمانی اتفاق می افتد که فرآیند دریافت سیم کارت از طریق شرکت پست انجام می شود و تا زمانی که سیم کارت جدید به دست متقاضی برسد، ارتباط سیم کارت قبلی ممکن است قطع شود و برای مشترک مشکل ایجاد شود.
 
عباسی شاهکوه تاکید کرد: البته هم اکنون این فرآیند اصلاح شده و برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که سیم کارت جدید در اختیار مشترک قرار گرفته است تا زمان تایید، سیم کارت قدیمی، غیرفعال نمی شود.
 
محدودیت تقاضای ترابردپذیری به زودی رفع می شود
 
وی با تاکید براینکه هم اکنون نیز نحوه سرویس دهی مانند اجرای تجاری این طرح است، گفت: تنها در این مرحله، محدودیت ثبت درخواست داریم که هم اکنون ۷۵۰ تقاضا را در یک روز پاسخ خواهیم داد و پس از اطمینان از اجرای موفق کل این طرح، محدودیت ثبت تقاضا را برای ترابردپذیری، برمی داریم.
 
معاون رگولاتوری با بیان اینکه محدودیت تعداد ثبت تقاضا، برای حل اشکالات احتمالی است تصریح کرد: رگولاتوری در انجام تمامی فرآیندها، نظارت مستقیم دارد و تا زمانی که مشکلات اجرای این طرح، به اتمام نرسد و به یک وضعیت پایدار نرسیم، اجازه تبلیغ به اپراتورهای موبایل داده نخواهد شد.
 
عباسی شاهکوه با وجود عدم اطلاع رسانی زیاد در مورد اجرای طرح ترابردپذیری، تعداد درخواستها را طی ۱۰ روز گذشته، قابل توجه برشمرد و ادامه داد: تعداد درخواستهای مشترکان موبایل برای مهاجرت به هر یک از ۳ اپراتور، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.
 
وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود بعد از ترابرد کردن شماره، دریافت پیامک برای سیم کارت جدید، با مشکل مواجه می شود، گفت: تاکنون به این مدل مشکل برخورد نکرده ایم و گزارشی نیز مبنی بر بروز این مشکل نداشته ایم. به طور کلی از نظر فنی شبکه اپراتورهای موبایل در ترابردپذیری مشکل خاصی نداشتند. با این حال در حال ایجاد سیستمی هستیم که از مشترکان به صورت اتوماتیک، نظرسنجی کند تا مشکلات اجرای این طرح از نظر ارتباط دهی و نیز رضایت سرویس به ما به صورت مستقیم اعلام شود.
 
شماره های ترابردشده اعلام می شود
 
معاون رگولاتوری با تاکید براینکه از اپراتورهای موبایل خواستیم قبل از اجرای ترابردپذیری، جزئیات این طرح و نحوه استفاده از سیم کارت جدید را برای متقاضیان، اطلاع رسانی کنند، ادامه داد: در این زمینه روی سایت یکی از اپراتورها و نیز در دفاتر خدمات ارتباطی در مورد طرح، توضیحاتی داده شده است. با این حال برای آنکه جریان ضدرقابتی صورت نگیرد در حال تهیه متن یکسان برای اطلاع رسانی در مورد این طرح هستیم تا متقاضی با دریافت یک فرم و امضای آن، بداند که از همان ابتدا چه چیزهایی را از دست می دهد و چه چیزهایی را به دست خواهد آورد.
 
عباسی شاهکوه گفت: با ترابرد شدن شماره موبایل، مشترک اطلاعاتی که از قبل روی سیم کارت داشته را نخواهد داشت و کل اطلاعات وی شامل دفترچه تلفن حذف می شود. چرا که تعویض سیم کارت مثل این است که سیم کارت شما بسوزد و بخواهید سیم کارت جدید بگیرید.
 
وی تصریح کرد: در این طرح، چنانچه مشترک از یک اپراتور به اپراتور دیگر مهاجرت کند، تعرفه سرویس اپراتور جدید برای وی اعمال خواهد شد. در صورتی که مشترک از انجام این طرح پشیمان شد نیز راه برگشت وجود دارد. به این معنی که تنها در بار نخست ترابردپذیری، باید ۳ ماه از فعالسازی در اپراتور جدید گذشته باشد تا بتواند باردیگر اپراتور خود را تعویض کند اما در دفعات بعدی، این محدودیت وجود ندارد. البته مشترک تنها ۲ بار در سال می تواند درخواست تعویض اپراتور خود را بدون تغییر شماره بدهد.
 
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد: در همین حال لازم است که مشترک تماس گیرنده بداند که با شماره ای که تماس می گیرد، ترابردشده است. به همین دلیل حین تماس با شماره ترابردشده باید این موضوع اطلاع رسانی شود که در این زمینه اپراتورها در حال انجام تمهیدات لازم هستند. چرا که تماس گیرنده باید بداند هزینه درون شبکه را می پردازد و یا برعکس هزینه برون شبکه را. براین اساس از اپراتورها خواسته ایم شماره ترابرد شده را به تماس گیرنده اطلاع بدهند تا بداند شماره ای که با آن تماس می گیرد درون شبکه نبود و هزینه های آن بالاتر خواهد بود.
 
وی با اشاره به راهکارهای مدنظر گفت: در این راستا قصد داریم یکی از روشها را که اعلام آنونس قبل از برقراری تماس است امتحان کنیم. به این ترتیب که در ابتدای تماس، این آنونس برای تماس گیرنده پخش شود.
 
عباسی شاهکوه، عملکرد ۳ اپراتور موبایل را در مورد اجرای ترابردپذیری قابل قبول عنوان کرد و گفت: با این وجود هنوز شرایط ایده ال نیست اما رو به پیشرفت می رود.

ترابرد سیم کارت | تغییر اپراتور سیم کارت با حفظ شماره

ترابردپذیری شماره تلفن همراه چیست؟
ترابردپذیری شماره تلفن همراه سرویسی است با استفاده از آن شما می توانید با حفظ شماره تلفن همراه خود از یک اپراتور تلفن همراه به اپراتور دیگر منتقل شده و از خدمات اپراتور جدید استفاده کنید.

مزایای استفاده از ترابردپذیری شماره تلفن همراه چیست؟
مزیت اصلی ترابردپذیری شماره تلفن همراه، آزادی در انتخاب است. شما می توانید بدون از دست دادن شماره های موجود خود اقدام به انتخاب یک ارائه دهنده خدمات جدید نمایید.

از چه زمانی ترابردپذیری شماره تلفن همراه در ایران اجرا می شود؟
بر اساس طرح فعلی در تاریخ 20 تیر 1395

چه کسی می تواند از ترابردپذیری شماره تلفن همراه استفاده کند؟
ترابردپذیری در ایران، برای هر دو گروه سیم کارت "اعتباری" و "دایمی" تلفن همراه و همچنین به مشتریان کسب و کار امکان پذیر است.
مشتریانی که خطشان نرمال است و بدهی صورتحساب با اپراتور فعلی ندارند.
مشتریانی که مالک 10 خط یا بیشتر در اپراتور جدید نیستند.

چه کسی سرویس ترابردپذیری شماره تلفن همراه را ارایه می دهد؟
توسط کلیه اپراتورهای تلفن همراه در ایران(همراه اول،ایرانسل، رایتل)

آیا می توانم خط ثابت را به موبایل ترابرد کنم؟
خیر، در این طرح تنها امکان ترابرد خطوط تلفن همراه بین اپراتورهای مربوطه می باشد.

آیا می توانم سیم کارت دیتای خود را ترابرد کنم؟
بله، صرف نظر از نوع سیم کارت و نحوه استفاده از آن (به عنوان مثال مصرف دیتای موبایل) شما می توانید فرایند ترابرد را انجام دهید.

آیا هر زمانی که بخواهم می توانم ترابرد را انجام دهم؟
شما تنها می توانید شماره تلفن همراهی را ترابرد نمایید که حداقل به مدت 90 روز در اپراتور فعال بوده باشد. این به این معناست که:
1.برای خطوطی که جدید خریداری شده اند قبل از ترابرد میبایست سه ماه از تاریخ خرید خط گذشته باشد.
2.در هر سال بیش از دو بار امکان ترابرد یک شماره وجود ندارد.

آیا امکان ترابرد بدون تایید مشترک وجود دارد؟
خیر، تنها خود مشترک (و یا شخص حقوقی مجاز) می تواند یک ترابرد را تایید کند.برای ترابرد شماره خود به کجا مراجعه کنم؟

شما باید به یکی از دفاتر مشترکین اپراتور جدید مراجعه کنید.

چگونه شماره خود را ترابرد کنم؟
 • مراجعه به یکی از دفاتر مشترکین اپراتور جدید، تکمیل و امضای فرم ثبت نام، ارائه کارت شناسایی، ثبت اثر انگشت و دریافت سیم کارت جدید.
 • شما سیم کارت جدیدی دریافت خواهید کرد که پس از تایید ترابرد و اتمام پروسه مربوطه فعال خواهد شد.
 • شما پیامکی از سازمان تنظیم مقررات دریافت خواهید نمود که در خصوص تایید درخواست شما در مورد ترابرد شماره تلفن همراه است، پاسخ دادن به این پیامک الزامی است، چراکه در غیر اینصورت پروسه آغاز نخواهد شد.
 • در صورت ترابرد یک خط دائمی، اپراتور فعلی مبلغ بدهی شما را اطلاع رسانی کند که این بدهی می بایست حداکثر ظرف 24 ساعت تسویه حساب شود. در صورت عدم تسویه حساب و تایید اپراتور فعلی در زمان مقرر درخواست ترابرد شما رد خواهد شد.
 • دریافت پیامک و یا از کار افتادن سیم کارت قدیمی تان، نشان از انجام ترابرد است و شما می بایست سیم کارت جدید را استفاده کنید
 • همچنین شما می توانید با تکمیل فرم آنلاین در پورتال ترابرد و اعلام درخواست ترابرد، منتظر برقراری تماس از اپراتور همراه اول باشید.
چه مدارکی برای ترابرد شماره تلفن همراه مورد نیاز است؟

برای سیم کارتهای اعتباری و دائمی، ارایه کارت شناسایی که اپراتور فعلی اطلاعات آن را در اختیار دارد(شماره ملی یا شماره پاسپورت).

در خصوص ترابرد سیم کارت های تجاری مدارک ذیل مورد نیاز است:

 • ثبت شرکت
 • کد کسب و کار
 • آدرس شرکت
 • نامه ثبت
 • وکالتنامه
در چه ساعتی از روز شماره من ترابرد می شود؟

تنها در ساعات اداری سیستم ترابردپذیری شماره تلفن همراه، شنبه تا چهارشنبه ساعات 8 صبح الی 5 بعد از ظهر و پنجشنبه ها ساعات 8 صبح الی 3 بعد از ظهر.

آیا می توانم پروسه ترابرد را کنسل کنم؟

تا قبل از فعال شدن سیم کارت جدید امکان کنسل کردن پروسه ترابرد وجود دارد و این امر تنها در همان دفتر انجام می گیرد که درخواست اولیه به آن ارسال شده.

آیا امکان استفاده از سرویس های فعلی در طول مدت پروسه ترابرد وجود دارد؟

بله، تا زمانی که شماره شما هنوز ترابرد نشده همه سرویس ها بصوت نرمال ادامه خواهند یافت. ولی در طی فرآیند اعتبار سنجی، برای مشترکان دائمی امکان تعلیق رومینگ بین الملل و تماس های خارج از کشور توسط اپراتور فعلی وجود دارد.

چگونه می توانم از وضعیت ترابرد شماره خود مطلع شوم؟

پس از آغاز پروسه ترابرد سازمان تنظیم مقررات پیامکی با شماره مرجع درخواست ترابرد شما برایتان ارسال می کند. با شماره مرجع فوق شما می توانید وضعیت ترابرد شماره خود را درسایت همراه اول (www.mci.ir) چک کنید

در صورت رد درخواست ترابرد و یا عدم تکمیل آن چکار کنم؟

در صورت وجود هرگونه مشکل در روند انتقال می بایست با اپراتور فعلی تماس حاصل کنید؛ چراکه می تواند پاسخگوی آنها باشد. در برخی موارد نیز که درخواست ترابرد شما رد می شود، اپراتور جدید می تواند درخواست شما را دوباره به جریان بیاندازد.

آیا می بایست سیم کارت قدیمی را نگهدارم تا بتوانم دوباره به اپراتور اولیه بازگردم؟

پس از ترابرد به شبکه جدید سیم کارت قدیمی شما غیر فعال خواهد شد و امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد. در صورت تصمیم به بازگشت به اپراتور اولیه سیم کارتی جدید به شما داده خواهد شد.

چه زمانی باید از سیم کارت جدید استفاده کنم؟

زمانی که پیامک تایید فعال شدن سیم کارت را دریافت نمودید و یا زمانی که سیم کارت قدیمی غیر فعال شود.

آیا می بایست اشتراک خود با ارائه دهنده فعلی خدمات را خاتمه دهم؟

خیر، بسیار مهم است که تا قبل از ترابرد به اپراتور جدید، اشتراک فعلی خود را کنسل نکنید. در صورت خاتمه اشتراک با اپراتور فعلی شما قادر به ترابرد نخواهید بود.

در صورت بروز مشکل و یا شکایت داشتن از پروسه ترابرد چه کنم؟

باید با اپراتور جدید تماس بگیرید تا مشکل برطرف شود.

اگر شماره من بدون رضایت من ترابرد شود چه کنم؟

در وهله اول احتمال این اتفاق بسیار پایین است؛ چراکه قبل از ترابرد، شما باید پیامک تاییدیه انجام پروسه ترابرد شماره تلفن همراه خود را به سازمان تنظیم مقرارت ارسال نمایید. به هر حال در صورت بروز چنین مشکلی و ترابرد اشتباه، با توجه به راهکارهای تعریف شده امکان اصلاح وجود دارد. در صورت اشتباه در ترابرد با سازمان تنظیم مقررات تماس بگیرید.

آیا باید همه شماره های خود را با هم ترابرد کنم؟

خیر، هر شماره بصورت جداگانه ترابرد می شود. پس شما می توانید یک یا برخی و یا تمام شماره های خود را ترابرد کنید.

هزینه یک ترابرد چقدر است؟

همراه اول هزینه ای بابت ترابرد به شبکه تلفن همراه خود دریافت نمی کند.

اپراتور فعلی من چه مبلغی را بابت ترابرد درخواست می کند؟

اپراتور فعلی شما مجاز به دریافت هزینه ای از شما بابت ترابرد از شبکه اش نیست. اما اگر شما تحت شرایط قراردادی با اپراتور فعلی باشید(به عنوان مثال پرداخت اقساط گوشی موبایل)، در اینصورت امکان درخواست برای پرداخت یکجای مبلغ باقی مانده وجود دارد.

اعتبار باقی مانده سیم کارت اعتباری من پس از ترابرد چه می شود؟

پس از ترابرد تمام اعتبار باقی مانده از بین می رود.

پس از محاسبه بدهی من به اپراتور فعلی با خط دایمی خود چندین تماس گرفتم. چه زمانی باید هزینه مربوطه را پرداخت کنم؟

هرگونه تماس شما در دوره بررسی به اضافه هزینه های مربوط به رومینگ و غیره در صورتحساب آخر شما لحاظ می شود. این صورت حساب ظرف 1 الی 2 ماه پس از ترابرد به شما ارسال می شود و شما ملزم به پرداخت آن هستید در غیر اینصورت سرویس های سیم کارت شما در اپراتور جدید قطع می شود.

اعتبارات باقی مانده من چه می شود؟

از آنجایی که این اعتبارات متعلق به اپراتور اولیه می است، به شما پرداخت نخواهد شد.

آیا هزینه های تماس من تغییر خواهد کرد؟

پس از ترابرد کلیه هزینه های شما بر اساس تعرفه های اپراتور مقصد محاسبه خواهد شد.

آیا هزینه تماس با من تغییر خواهد کرد؟

زمانی که با شما تماسی گرفته می شود، از آنجایی که آنها از طریق شبکه ای که شما به آن ترابرد کرده اید با شما تماس می گیرند، هزینه های مربوطه به همان شبکه را پرداخت خواهند کرد، علی رغم اینکه شبکه اولیه شما شبکه دیگری بوده است.

آیا صورت حساب دیگری از اپراتور اول دریافت خواهم کرد؟

بله، در صورتیکه شما مشترک دائمی یک اپراتور باشید، یک یا چند صورت حساب نهایی دریافت خواهید کرد تا تمام بدهی شما در طول بازه زمانی ارسال درخواست ترابرد و نهایی شدن آن تسویه حساب شود.

آیا می توانم از سیم کارت قدیمی ام در شبکه جدید استفاده کنم؟

خیر، شما می بایست سیم کارت جدیدی از اپراتور مقصد دریافت کنید.

در صورت ترابرد آیا شماره های ذخیره شده در سیم کارت قدیمی ام از بین می روند؟

بله، در صورت داشتن شماره های ذخیره شده در سیم کارت قدیمی، باید آنها را به سیم کارت جدید منتقل کنید.

پیامدهای انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر چیست؟

موارد زیر، پیامدهای انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر است:

 • در سیم کارت های اعتباری ، اعتبار مثبت و شارژ باقی مانده در اپراتور مبداء قابل انتقال به اپراتور مقصد نیست.
 • برخی از سرویس های خاص موجود در اپراتور فعلی ممکن است از دست بروند به طور مثال: بسته های مکالمه و دیتا و غیره.
 • هیچ کدام از پیام های صوتی موجود در اپراتور مبدا به اپراتور مقصد منتقل نمی شود.
 • پیامک ها و یا MMS های تحویل داده نشده پس از انتقال قابلیت بازیابی را ندارند.
 • هیچگونه اطلاعات مربوط به تنظیمات از حساب فعلی به حساب جدید منتقل نخواهد شد.
آیا می توانم شماره ام را بیش از یک بار ترابرد کنم؟

در هر 90 روز یک بار و در هر سال دو بار امکان ترابرد وجود دارد.

اگر به اپراتور دیگری ترابرد کنم، هنگام تماس به دیگران آنها چه شماره ای را خواهند دید؟

شماره فعلی شما نمایش داده خواهد شد (شماره اصلی که از اپراتور قبلی خود داشته اید).

پس از ترابرد آیا از سرویس های فعلی ای که استفاده می کنم بهره خواهم برد؟

خیر. شما تنها شماره تلفن خود را منتقل می کتید. تمام سرویس ها بر اساس سرویس های موجود اپراتور جدید به شما ارائه خواهد شد. شما باید هرگونه سرویس جدید را دوباره سفارش دهید و تنظیمات را از ابتدا برای سرویس های مختلف انجام دهید.

برای ترابرد به همراه اول روی آدرس روبه رو کلیک کنید 
http://join.mci.ir

برچسب: سایت تفریحی دیـــبا ، www.dibaa.ir,ترابردپذیری,ترابردپذیری سیم کارت,ترابردپذیری شماره,ترابردپذیری موبایل,طرح ترابردپذیری,ترابرد,ترابرد نوترون,ترابرد الکترونی,ترابرد پذیری چیست,ترابرد اسپینی,ترابرد اسپین,معنی ترابرد,معادله ترابرد نوترون,نظریه ترابرد نوترون,ترابرد الکترونی چیست,ترابردپذیری شماره تلفن همراه,ترابردپذیری شماره تلفن,ترابردپذیری شماره موبایل,ترابردپذیری شماره های تلفن همراه,ترابردپذیری شماره ها,ترابرد وابسته به اسپین,معنی ترابردپذیری

شش میوه تابستانی با شش درد و شش درمان

به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت پرشین استار : 

میوه ها جزو گروه های غذایی ای هستند که خوردنشان همواره به وسیله متخصصان تغذیه توصیه می شود و تاکید آن ها این است که میوه ها تازه و فصل باشند؛ یعنی میوه های تابستانی، در تابستان و میوه های زمستانی در زمستان خورده شوند. البته تنوع بخشیدن به رژیم غذایی نیز جزو توصیه های دیگر آنهاست زیرا میوه ها خواص ویژه ای دارند که می توان از آن ها بهره برد. این ایمیل به خواص 6 نوع از میوه های تابستانی اختصاص دارد که امیدوارم مورد توجه شما دوستان واقع شود.


گلابی و چربی خون

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مطالعات نشان داده خوردن یک گلابی رسیده، ۲۰ درصد از نیاز روزانه به فیبر را تامین و به کاهش چربی خون (کلسترول) کمک می کند.

در ضمن، دریافت این مقدار فیبر در تنظیم قند خون نیز موثر است به همین دلیل توصیه می شود افراد دیابتی در برنامه غذایی شان این میوه را بگنجانند.

همچنین، بررسی ها نشان داده اند در گلابی ماده معدنی ای به نام “برن” وجود دارد که در بهبود عملکرد مغز و انتقال پیام های عصبی در این ارگان دخالت دارد.

 

انگور و اختلال حواس
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

انگور از منابع پتاسیم محسوب می شود بنابراین خوردن آن باعث کاهش فشارخون خواهد شد.

از سوی دیگر، از آنجا که کمبود پتاسیم اختلال های حواس و افسردگی را در سنین بالا و سالمندی به وجود می آورد، به خصوص در افرادی که میوه و سبزی های کمی مصرف می کنند، عادت به خوردن انگور می تواند کمک کننده باشد.

به علاوه، انگور از منابع ترکیب هایی با خواص آنتی اکسیدانی است که دریافت آن ها از بروز سرطان هایی که بر اثر آلودگی هوا و خوردن فرآورده های گوشتی ممکن است به وجود بیاید، پیشگیری می کند.

 

آلو و کم خونی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

خوردن ۱۰۰ گرم آلو ۲۰ درصد از نیاز روزانه خانم ها به آهن را برطرف می کند. به همین دلیل به گیاهخواران توصیه می شود این میوه را در برنامه غذایی روزانه شان بگنجانند تا احتمال ابتلا به کم خونی فقر آهن در آن ها کاهش پیدا کند.

این میوه از منابع مناسب پتاسیم نیز محسوب می شود به همین دلیل به بیماران فشارخونی پیشنهاد می شود آلو را در سبد میوه خود داشته باشند و روزانه ۲ تا ۳ عدد از این میوه را میل کنند.

در ضمن، آلو از میوه هایی است که شدت یبوست را کاهش می دهد و کسانی که مکرر دچار این مشکل گوارشی می شوند، بهتر است بیشتر آلو بخورند.

 

هلو و یبوست
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

خوردن یک هلوی متوسط، ۸ درصد از نیاز روزانه به فیبر را تامین می کند و دریافت آن بهود دهنده یبوست است. این مقدار فیبر، سطح کلسترول خون را پایین می آورد و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کم می کند.

این میوه از منابع ویتامین C نیز محسوب می شود و به همین دلیل توصیه می شود افرادی که به بیماری های لثه مبتلا هستند، آن را در برنامه غذایی روزانه شان بگنجانند.

جالب است بدانید با خوردن یک هلوی متوسط ۳۴ میلی گرم از نیاز روزانه به این ویتامین تامین می شود.

 

انبه و فشارخون

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

خوردن یک انبه کامل که حدود ۶۵۰ گرم وزن دارد، می تواند ۳۳ درصد از نیاز روزانه به پتاسیم را تامین کند، به همین دلیل خوردن این میوه به فشارخونی ها توصیه می شود.

در ضمن، انبه از منابع بتاکاروتن است که یکی از آنتی اکسیدان های قوی است و از بروز کم خونی و فقر آهن پیشگیری می کند.

بررسی ها نشان داده خوردن این میوه به دلیل داشتن بتاکاروتن فراوان و به خصوص ترکیبی به نام کریپتوگزانتین، ریسک ابتلا به سرطان رحم را هم پایین می آورد.

 

انجیر و پوکی استخوان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

انجیر از میوه های کلسیم دار است. به طوری که با خوردن ۳ عدد از آن، ۲۱ درصد از نیاز بدن به این ماده معدنی تامین می شود.

انجیر فیبر فراوانی نیز دارد به این دلیل کسانی که از یبوست رنج می برند، بهتر است آن را در برنامه غذایی شان بگنجانند.

آهن نیز از دیگر موادی است که با خوردن انجیر به بدن می رسد از اینرو، انجیر گزینه ای مناسب برای کسانی است که خطر کمبود کلسیم و آهن در آن ها بالاست مانند گیاهخواران و سالمندانی که در معرض پوکی استخوان هستند.

فیلم هایی که برای همیشه توقیف شدند!

به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت پرشین استار : 

خیابان های آرام؛ کمال تبریزی
سال تولید: ۱۳۸۹

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اولین بار کجا اکران شد: این فیلم فقط در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر به نمایش درآمد.

علت توقیف: این فیلم از همان ابتدای تولید با مشکل مواجه شد. حتی صحبت هایی پیرامون لغو پروانه ساخت و حذف بخش های مهمی از فیلمنامه به گوش می رسید. تا اینکه کارگردان تصمیم گرفت فیلم را در ارمنستان بسازد و به مکان خاصی در قصه اشاره نکند. فیلم در جریان انتخابات سال ۸۸ ساخته شد و پر بود از اشارات سیاسی آشکار به اتفاق های آن زمان. این فیلم، در ساختاری کمدی، ماجرای یک روز کاری یک خبرنگار را در دوران بعد از انتخابات به تصویر می کشید. قصه به نحوی با اتفاق های واقعی جامعه درهم تنیده شده بود که همان زمان اکران در جشنواره هم می شود با اطمینان گفت که اجازه نمایش پیدا نمی کند.

تلاش برای رفع توقیف: از جمله فیلم هایی بود که پروانه نمایش دریافت کرد اما چند هفته مانده به اکران، اجازه نمایش به آن داده نشد. با وجود اعتراضاتی که نسبت به توقیف این فیلم صورت گرفت اما تلاش خاصی برای رفع توقیف آن انجام نشد. بعد از آن حتی در دولت جدید هم هیچوقت در فهرست فیلم هایی که دولت اعلام کرد درصدد رفع توقیف آنها برآمده، اسمی از آن به میان نیامد. چون درواقع مشکل این فیلم، چیزی فراتر از این است که وزارت ارشاد بتواند کاری از پیش ببرد.

وضعیت کنونی: در توقیف همیشگی باقی ماند.

گزارش یک جشن؛ ابراهیم حاتمی کیا
سال تولید: ۱۳۸۹

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اولین بار کجا اکران شد: این فیلم فقط در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

علت توقیف: “گزارش یک جشن” در ظاهر موضوعی اجتماعی دارد. قصه درباره موسسه مشاوره در امور ازدواج است و آسیب های اجتماعی و مشکلات پیرامون این مسئله را به نمایش می گذارد. در این میان با پادرمیانی و اقدامات پیشگیرانه پلیس، همه چیز وارد مرحله جدیدی می شود. فیلم به طور ضمنی، مسائل انتخابات سال ۸۸ را به نحوی دیگر نمایش می دهد.

البته خیلی ها معتقدند که وزارت ارشاد، با توقیف این فیلم و جلوگیری از اکران آن، درواقع به حاتمی کیا لطف بزرگی کرد. چون “گزارش یک جشن” به هیچ عنوان جزو آثار موفق سینمای حاتمی کیا نبود و در صورت اکران فیلم، با شکست فراوانی رو به رو می شد. بنابراین به تعبیر آنها شمقدری بزرگ ترین لطف را در حق حاتمی کیا کرد که نگذاشت فیلمش توسط مخاطبان دیده شود.

تلاش برای رفع توقیف: ماجرای این فیلم با بقیه فرق می کند. “گزارش یک جشن” ابراهیم حاتمی کیا یک مورد کاملا خاص است چون پس از آنکه با اصلاحیه هایی مواجه شد و نتوانست روی پرده بیاید توسط وزارت ارشاد خریداری شد! این اتفاق در دوره شمقدری افتاد و فیلم به طور کامل در اختیار سازمان سینمایی درآمد و دیگر حاتمی کیا هیچ دخل و تصرفی در نمایش یا عدم نمایش آن نداشت.

وضعیت کنونی: مالکیت این فیلم همچنان در اختیار سازمان سینمایی است و تا به حال هیچ تصمیمی درباره آن اعلام نشده.

آشغال های دوست داشتنی؛ محسن امیریوسفی
سال تولید: ۱۳۸۹

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اولین بار کجا اکران شد: چند نوبت در وزارت ارشاد و فقط برای اهالی رسانه به نمایش درآمد

علت توقیف: این فیلم در ظاهر درباره خانواده ای است که فقط یک شب فرصت دارند مشکل مادرشان را حل کنند. فیلم در خانه یک پیرزن که با دختر میانسالش زندگی می کند می گذرد. در یکی از روزهای بعد از انتخابات ۸۸ که تجمع مخالفین انتخابات و معترضین در خیابان های تهران برقرار است، عده ای از تجمع کنندگان وارد خانه این پیرزن شده و در آن جا مخفی می شوند. آن ها بعد از خروج از خانه علامتی را روی در خانه این پیرزن می بینند و طبق شایعه های آن روزها به پیرزن هشدار می دهند که در روزهای آینده مامورین به منزل او خواهند آمد و… از آنجایی که این فیلم در سال ۸۸ و جریان انتخابات رخ داده با اعتراض های زیادی رو به رو شده است.

تلاش برای رفع توقیف: به گفته امیریوسفی این فیلم بارها و بارها اصلاح شده و حتی نسخه نهایی فیلم چندین بار ساخته شده. ۶۷ مورد اصلاحیه به فیلم نامه خورده اما باز هم مشکلات آن رفع نشده. حتی در دولت جدید هم عملا حرکت رو به جلویی اتفاق نیفتاد. علی جنتی، صراحتا در مرداد ۹۳ در جمع خبرنگاران گفت که این فیلم اکران نمی شود. حتی نامه کمیسیون فرهنگی مجلس به وزارت فرهنگ و ارشاد برای رفع توقیف این فیلم هم جواب نداد و فیلم در هیچ دوره ای از توقیف بیرون نیامد.

وضعیت کنونی: این فیلم هم برای همیشه به توقیف رفته اما از آنجایی که فیلم “خواب تلخ” همین کارگردان، امسال بعد از ۱۲سال توقیف خارج شد می شود همچنان امیدوار بود.

ارادتمند: نازنین، بهاره، تینا؛ عبدالرضا کاهانی
سال تولید: ۱۳۹۲

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

اولین بار کجا اکران شد: هنوز اکران نشده است.

علت توقیف: چند روز پیش خبر آمد در حالی که صاحبان فیلم سینمایی “ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا” آخرین ساخته عبدالرضا کاهانی که از مدتی قبل برای دریافت پروانه نمایش درخواست خود را به وزارت ارشاد اعلام کرده بودند ولی آخرین خبرها حاکی از آن است که شورای پروانه نمایش این فیلم را رد کرده است. این اثر سینمایی نتوانسته است نظر مثبت شورا را برای دریافت پروانه نمایش جلب کند و حتی مسئله با اصلاحیه نیز برطرف نمی شود.

چندی پیش سعید خانی تهیه کننده این فیلم سینمایی عنوان کرده بود: در صورت صدور پروانه نمایش “ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا”، در نظر داریم فیلم را برای نوبت دوم اکران عید فطر نمایش دهیم. در حالی که مدتی است از ارایه این فیلم به شورای صدور پروانه نمایش می گذرد اما خبری از دریافت مجوز اکران فیلم و یا حتی اعمال اصلاحات روی آخرین ساخته کاهانی به گوش نمی رسید تا اینکه در آخرین اطلاعات کسب شده احتمال رد کامل این فیلم قوت گرفت است.

تلاش برای رفع توقیف: روز گذشته حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی با تایید این خبر گفت که این فیلم اصلاحیه خورده است و توضیحات بیشتر را شورای پروانه نمایش خواهدداد. عباس نادری دبیر شورای پروانه نمایش هم به تسنیم گفته: فیلم سینمایی “ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا” توقیف نشده است بلکه اصلاحیه خورده است و اگر اصلاحیه های این فیلم انجام شود، پروانه نمایش دریافت می کند. برخی از فیلمسازها وقتی پروانه ساخت می گیرند، فیلمشان را به گونه ای می سازند که شورای پروانه نمایش با آنها موافقت نمی کند.

وضعیت کنونی: هیچ چیز معلوم نیست و قاعدتا باید اصلاحیه ها اعمال شود.

عصبانی نیستم؛ رضا درمیشیان
سال تولید: ۱۳۹۲

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

اولین بار کجا اکران شد: در سی و دومین جشنواره فیلم فجر، برای اولین بار به نمایش درآمد. اولین نمایش فیلم در سینما آزادی، آنقدر با استقبال رو به رو شد که به سانس های فوق العاده رسید. این استقبال تا پایان جشنواره ادامه پیدا کرد.

علت توقیف: فیلم داستان دانشجوی اخراجی و ستاره داری است که به خاطر فشارهای زیادی که در جامعه متحمل شده به مرز جنون رسیده. در واقع اشارات صریحی به اتفاقات دو دولت نهم و دهم و از همه مهم تر حوادث انتخابات سال ۸۸ دارد.

تلاش برای رفع توقیف: فیلم با وجود موفقیت در جشنواره، از رقابت خارج شد اما صحبتی درباره توقیف آن در میان نبود. صرفا صحبت هایی به میان آمد که فیلم با سانسور بخش های مشکل دار می تواند امکان اکران پیدا کند. حتی قراردادش را در شهریور سال ۹۳ در گروه سینما آفریقا ثبت کرد اما مجلس با ارسال نامه ای به وزارت ارشاد درخواست کرد که جلوی نمایش این فیلم گرفته شود. نهایتا رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه ای رسمی اعلام کرد: توقیف این فیلم توافق مجلس و دولت است و “عصبانی نیستم” هیچ گاه در ایران به نمایش درنخواهد آمد.

وضعیت کنونی: از یک طرف توقیف آن به گفته مسئولان برای همیشه قطعی است اما از طرف دیگر، “عصبانی نیستم” از جمله فیلم هایی است که وابسته به زمان است و بعد از گذشت این دوره هر زمان دیگری به نمایش دربیاید، جذابیتی برای مخاطبان ندارد. بنابراین باید برای همیشه با این فیلم خداحافظی کرد.

زمهریر؛ علی روئین تن
سال تولید: ۱۳۸۸

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اولین بار کجا اکران شد: فیلم سال ۸۸ در جشنواره بیست و هشتم به نمایش درآمد و بعد از آن هیچ وقت خبری از آن نشد. درواقع همان سال ۸۸ هم خارج از بخش مسابقه جشنواره به نمایش درآمد و جزو فیلم هایی بود که سازمان سینمایی در جشنواره نمایش می داد تا صرفا واکنش های اصحاب رسانه و منتقدان را متوجه شود و سپس درباره آن تصمیم بگیرد.

علت توقیف: فیلم به زعم خیلی ها به دفاع مقدس و مفاهیم آن توهین کرده است.

تلاش برای رفع توقیف: نه تنها تهیه کننده و کارگردان در پی رفع مشکل زمهریر نبودند که جواد شمقدری رییس پیشین سازمان سینمایی در گفت و گویی اعلام کرد: فیلم سینمایی زمهریر به کارگردانی علی رویین تن به دلیل توهین به دفاع مقدس هیچ وقت به اکران عمومی نمی رسد.

وضعیت کنونی: چندی بعد شایعه شد سازمان سینمایی حق مالکیت فیلم را خرید اما سیدضیاء هاشمی تهیه کننده فیلم در واکنش به خبر خریداری فیلم توسط سازمان سینمایی گفت: بنده به عنوان تهیه کننده این فیلم سینمایی در این مورد کاملا بی اطلاعم. هاشمی درباره طرح پیشنهاد خرید این فیلم گفته: طبیعتا به عنوان فردی که سرمایه ام چندسالی متوقف است از این خرید استقبال می کنم چرا که دیگر هیچ امیدی به اکران زمهریر ندارم و به همین دلیل خرید آن توسط دولت را تنها راه احیا سرمایه ام می دانم.

تیروئید، غده‌ای کوچک با تاثیری بزرگ‌

به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت پرشین استار : 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

تیروئید، غده‌ای کوچک در ناحیه گردن انسان است که علی‌رغم کوچکی، به واسطه ترشح هورمونی به‌نام تیروکسین، کارهای بزرگی در بدن بر عهده ‌دارد. یکی از بیماری‌های مرتبط با غده تیروئید، هایپوتیروئید یا کم‌کاری تیروئید است که خود به دسته‌های مختلف تقسیم شده و بسته به علت و زمان بروز و تاثیراتی که بر فرد دارد. شیوه‌های مواجهه با آن و درمان، متفاوت است. اما هایپوتیروئید مادرزادی، به واسطه تاثیرات وسیع، می‌تواند بسیار با اهمیت باشد.

نازیلا رحیمی، کارشناس ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه کار اصلی تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد، ترشح تیروکسین است، گفت: اگر به هر دلیل تیروکسین در خون نوزاد کم شده یا عملکرد طبیعی نداشته باشد، فرد به کم‌کاری تیروئید مادرزادی دچار است.

رحیمی با اشاره به این مطلب که عنصر “ید” از عناصر و املاح لازم برای بدن و میزان آن در خون بین ۱۵ تا ۲۰ میلی‌گرم است، گفت: کمبود ید می‌تواند بر تولید هورمون‌های تیروئید تاثیرگذار باشد. از طرفی هورمون تیرویید نقش عمده‌ای در رشد و تکامل تمام اعضای بدن بویژه سیستم عصبی مرکزی هر فرد بازی می‌کند.

این کارشناس ژنتیک با بیان اینکه نقش تاثیرگذار تیروکسین از هفته یازدهم دوران جنینی در هر انسان آغاز می‌شود و تا آخر دوران رشد بلوغ جسمی، فیزیکی و روانی ادامه دارد، ‌ خاطرنشان کرد: کم‌کاری مادرزادی تیروئید به دو دسته “هایپوتیروئید گذرا” و “هایپوتیروئید دائمی” تقسیم می‌شود.

رحیمی با اشاره به اینکه کمبود ید شایع‌ترین علت کم کاری مادرزادی تیروئید است و در میزان بروز بیماری تاثیر زیادی دارد، اضافه کرد: نوزاد نارس و مصرف موضعی بتادین یا داروها می‌تواند در ایجاد هایپوتیروئید گذرا نقش داشته باشد. در نوع دایمی نیز شایع‌ترین علت کم کاری مادرزادی، اختلال در تکامل غده تیرویید یا جایگزینی نامناسب تیروئید در دوران جنینی است.

وی در معرفی نشانه‌های نوزاد مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید، گفت: تولد بعد از هفته ۴۲ بارداری، یرقان(زردی) طولانی مدت، مک‌زدن ضعیف و کاهش حرارت بدن، اتساع شکم، کبودی انگشتان دست یا مشکلات تنفسی، وزن نگرفتن، یبوست، فتق نافی، پوست خشک، زبان بزرگ و صدای گریه خشن از جمله این نشانه‌هاست. البته این نشانه‌ها در روزهای نخست تولد کم و نادر است؛ به‌طوریکه تنها در پنج درصد نوزادان مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید، این بیماری را براساس نشانه‌های بالینی هفته نخست می‌توان تشخیص داد.

کارشناس ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این بیماری آسیب‌های جبران ناپذیری بر رشد و تکامل مغز و اعصاب مرکزی دارد. رشد طولی و قد نوزاد نیز تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته و کند می‌شود. در نتیجه آسیب‌های این بیماری همراه با عقب ماندگی ذهنی، کوتاهی قد و کاهش شنوایی است.

وی افزود: این آسیب‌ها در صورت نبود تشخیص زودرس و شروع نشدن به موقع درمان، جبران ناپذیر است. بنابراین با غربالگری به هنگام نوزادان در سنین سه تا پنج روزگی و شناسایی نوزادان مشکوک و تشخیص و درمان مناسب می‌توان از آسیب‌های بیماری جلوگیری کرد.

رحیمی گفت: با مراجعه به موقع (سه تا پنج روزگی) به مراکز غربالگری نوزادان در سراسر استان و گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزادان می‌توان نوزادان مشکوک را تشخیص داد. در صورتی که لازم باشد، دوباره از پاشنه پا نمونه‌گیری و بعد از نوبت دوم برای انجام آزمایش‌های تکمیلی ارجاع داده می‌شود.

این کارشناس ژنتیک ادامه داد: نوزادان نارس در ۲، ۶ و ۱۰هفتگی نمونه‌گیری می‌شوند. نوزادانی که بعد از انجام آزمایش‌های وریدی، بیمار تشخیص داده شوند به مدت سه سال در فاصله‌های سنی مختلف به پزشک فوکال پوینت در هر شهرستان ارجاع می‌شوند و درمان با قرص لووتیروکسین آغاز می‌شود. بعد از سه سال، دو تا چهار هفته دارو قطع و آزمایش‌ها تکرار می‌شود و اگر اندکس‌ها طبیعی نبود، درمان‌ها تا پایان عمر ادامه می‌یابد.

رحیمی یادآور شد: زمان در جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید نقش مهمی دارد. کم کاری مادرزادی تیروئید یکی از علت‌های مهم عقب ماندگی ذهنی در نوزادان است. در استان فارس هر سال بیش از ۲۵۰ نوزاد مبتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید در بدو تولد تشخیص داده شده و با انجام درمان مناسب و به‌موقع از بروز عوارض این بیماری در آنان جلوگیری می‌شود.

با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی، بسیاری از بیماری‌ها امروزه قابل تشخیص و درمان تلقی می‌شوند. حتی بیماری‌هایی که تحت عنوان صعب‌العلاج شناخته شده‌اند، اگر به‌موقع تشخیص داده شوند، در اغلب موارد قابل درمان خواهند بود و هم هزینه‌های مادی و هم رنج بیماری کاسته می‌شود.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو